دکتر محمدابراهیم ضرابیها

تفسیر زیارت عاشورا در بستر تاریخ | خودکاوی و خودشناسی | معادشناسی | مولانا | اسماء و صفات الهی

تفسیر زیارت عاشورا در بستر تاریخ | خودکاوی و خودشناسی | معادشناسی | مولانا | اسماء و صفات الهی

دکتر محمدابراهیم ضرابیها

دکتر محمدابراهیم ضرابیها محقق اسلامی و نویسنده ایرانی در زمینه ادبیات و عرفان اسلامی است.

۶ مطلب در آبان ۱۳۹۸ ثبت شده است

فصل دوم سیر تاریخی عاشورا

جلسه چهارصد و سیزدهم

توسط دکتر محمدابراهیم ضرابیها

ویژگیهای عرفان فاطمه زهرا (س)
 

دریافت

فصل دوم سیر تاریخی عاشورا

جلسه چهارصد و دوازدهم

توسط دکتر محمدابراهیم ضرابیها

ورود به ملکوت و تفکیک جنسیت زن
 

دریافت

فصل دوم سیر تاریخی عاشورا

جلسه چهارصد و یازدهم

توسط دکتر محمدابراهیم ضرابیها

معنای ملک و ملکوت و جبروت
 

دریافت

همراهان عزیز
سلام

با کمال مسرت, اعلام میداریم کانال تلگرامی بانوی نور (تببین شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) در ملک و ملکوت) افتتاح شد و به امید خدا از روز یکشنبه 27 آبانماه سلسله سخنرانیهای بانوی نور توسط استاد دکتر محمدابراهیم ضرابیها در این کانال به روزرسانی خواهد شد. برای عضویت در کانال تلگرامی بانوی نور به آدرس @Banooye_nur یا لینک زیر مراجه کنید:


http://t.me/Banooye_Nur

با عرض سلام


 با کمک از خداوند متعال چنانچه توفقیات حضرتش شامل شود، یک دوره بحث معاد که برگرفته از آیات شریف قرآن و روایات معتبر ائمه اهل بیت علیهم السلام می باشد, بیان شود، و از خصوصیاتی که انسان در حال سکرات مرگ پیدا می کند و کیفیت عالم برزخ و انتقال از آن به قیامت کبری و اجتماع خلائق در حشر و نشر و سوال و میزان و عرض و صراط و شفاعت و اعراف و کوثر و بهشت و دوزخ، بقدر وسع و گنجایش شود.
این کانال مختص جلسات معادشناسی توسط استاد دکتر محمدابراهیم ضرابیها میباشد.
جلسات صوتی دوره های معادشناسی در این کانال قرار خواهد گرفت.

✅شرح کتاب معاد شناسی علامه طهرانی

مرحوم علامه آیة‌الله سیّدمحمدحسین‌ حسینی طهرانی دارای آثار متعددی در علوم و معارف اسلام می‌باشند از جمله دورۀ ده جلدى #معاد_شناسی که در آن به تبیین کیفیّت سیر انسان در دنیا و انتقال او به آخرت و حرکت مرحله به مرحله او به سوى خداوند پرداخته‌اند.

اصل این کتاب مجموعه‌ای از هفتاد و پنج جلسه سخنرانی مؤلف رحمه‌الله است که در روزهای رمضان المبارک 1396 ق (شهریور 1355) و شبهای آن ماه در سال 1399 ق (مرداد 1358) ایراد فرموده‌اند.

این کتاب بدون شک مهمترین منبع شناخت معاد از دیدگاه عرفان و حکمت شیعی است وجه تمایز این اثر با سایر آثار در این است که

اولاً ایشان معاد را نه بازگشت به دنیا بلکه بنا به آیات شریفه‌ای چون «إِلَیْهِ تُرْجَعُون‌» (البقره۲: ۲۸و ۲۴۵ و یونس۱۰: ۵۶ و هود۱۱ : ۳۴ و القصص۲۸: ۷۰ و ۸۸ و العنکبوت۲۹: ۱۷ و الروم۳۰: ۱۱ و یس۳۶: ۲۲ و ۸۳ و الزمر۳۹: ۴۴ و الفصلت۴۱: ۲۱ و الزخرف۴۳: ۸۵) و «إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ» (البقره۲: ۱۵۶) بازگشت به حضرت حق می‌دانند. (بیش از ۱۶۰ آیۀ قرآن صراحتاً این معنا را افاده می‌کنند.)

ثانیاً محور اصلی کتاب معادشناسی قرآن و روایات اهل بیت می‌باشد تا آنجا که این اثر را حقیقتاً می‌توان دایرةالمعارفی قرآنی ـ روایی در موضوع معاد دانست.

ثالثاً در پاره‌ای از موارد این کتاب به تبیین اندیشه‌های عرفانی ـ فلسفی پرداخته و در حدّ شایسته‌ای میان این معارف با آورده‌های قرآن و عترت جمع نموده است.

شایان ذکر است که شش جلد اول این کتاب (از ابتدا تا پایان مباحث قیامت) در حقیقت شرح رساله «الانسان فی الدنیا» و‌ «الانسان بعد الدنیا» مرحوم علامه طباطبایی است.

این مجموعه شامل‌ ۷۵ مجلس‌ در قالب ده مجلد، در کیفیّت‌ سیر و حرکت‌ انسان‌ در دنیا و عالم‌ غرور و نحوۀ تبدّل‌ نشأۀ غرور به‌ عالم‌ حقائق‌ و واقعیّات‌ و ارتحال‌ او بسوی‌ خدا و غایه‌ الغایات‌ میباشد.

در ادامه ده جلد این کتاب که پایه تدریس جلسات معادشناسی دکتر محمدابراهیم ضرابیها میباشد برای علاقمندان قرار داده میشود.

با عرض سلام و ادب خدمت همیاران و همراهان تاریخ عاشورایی

مدتی این مثنوی تاخیر شد
مهلتی بایست تا خون شیر شد


بررسی تاریخ صدر اسلام برای ریشه یابی واقعه عاشورا ، مدتی وقفه افتاد تا حال استاد ضرابیها بهبود یابد . و شاید این مکث لازم بود تا دریافتهای ما از زندگی بانو فاطمه زهراء به بار بنشیند .
اکنون به برکت و یمن الهی ، و به مدد این بانوی نور ، جایگاه ملکوتی این روح بزرگ مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.
و چقدر این باعث مسرت و خوش یمنی است که شروع مجدد این مباحث با میلاد پیامبر رحمت مصادف شده است .
به همین سبب به مشتاقان این مباحث اطلاع می دهیم که از روز شنبه
۲۴ آبانماه ۱۳۹۸، یک روز در میان ( شنبه - دوشنبه - چهارشنبه ) ساعت 20:00، این مباحث پیگیری خواهد شد و به مانند سنوات گذشته در کانال قرار خواهد گرفت.

ان شاءالله